Avrupa İlaç Ajansı: BionTech 2-8 derecede 1 ay saklanabilir

Video: Avrupa İlaç Ajansı: BionTech 2-8 derecede 1 ay saklanabilir

Tüm dünya aşılamada hızla yol kat etmeye çalışırken, aşıları saklama koşulları da önemli faktörlerden biri. Avrupa İlaç Ajansı, BionTech aşısının 2 ile 8 derecede normal buzdolabı koşullarında 5 gün yerine 1 aya kadar muhafaza edilebileceğini açıkladı.

Dünya bir an önce geniş kitleleri aşılayarak koronavirüs salgınından kurtulmaya çalışırken, aşıların saklama koşullarının önemi daha da artıyor.

Derin dondurucuda eksi 80 derecede saklanması gereken Pfizer/BionTech aşısının saklama koşuluyla ilgili güncelleme geldi.

Avrupa İlaç Ajansı EMA, BionTech aşısının 2 ile 8 derecede normal buzdolabı koşullarında 5 gün yerine 31 güne kadar muhafaza edilebileceğini açıkladı.

Açıklamada, aşının depolanması ve taşınmasına sağlanan esnekliğin aşı lojistiğine ve uygulama planlamasına katkıda bulunacağına dikkat çekildi.

BionTech-Pfizer aşısı Aralık 2020'de AB'den onay almış, yıl başında aşının kullanımı başlamıştı. AB'nin opsiyonlar dahil olmak üzere BionTech-Pfizer ile 2,4 milyar dozluk aşı alım sözleşmeleri bulunuyor.

Saklama koşulları BionTech-Pfizer aşısının en büyük handikapı olarak gösteriliyordu. Güncellemeyle bu handikap ortadan kalkmış oldu.

Şubat ayında da, Amerika Birleşik Devletleri Pfizer aşısının, eksi 80 santigrat derece muhafaza edilmesi yerine eksi 15 ila eksi 25 santigrat derece sofulukta depolanması ve taşınmasını onaylamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS