"Avrupa tehlike altında"

"Avrupa tehlike altında"

İspanya'da 12 bin 400'den fazla kişi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Salgına yakalananların sayısı 130 bini aştı. İspanya başbakanı Petro Sanchez, Avrupa Birliği’ne çağrı niteliğinde bir makale yayınladı. "Avrupa tehlike altında, birimiz kaybedersek, hepimiz kaybederiz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs salgınının en çok ölüme neden olduğu, 2. ülke İspanya’nın Başbakanı Pedro Sanchez, Avrupa’ya çağrı niteliğinde, bir makale kaleme aldı.  “Avrupa’nın Geleceği Tehlikede” başlıklı makale,
İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı.

Sanchez “ispanya gibi, AB’nin en büyük destekçisi olan ülkeler bile bugünlerde, bağlılık ve dayanışmayı gösteren kanıta ihtiyaç duyuyor” dedi. 27 ab ülkesine çağrı yaptı. Tıbbi malzemeden, siber güvenlik alanına kadar, her alanda birlik olunmalı mesajı verdi.

Sanchez ayrıca, Avrupa Merkez Bankası ve AB kurumlarının, ekonomik planlar kapsamında, işsiz kalan Avrupalı vatandaşlar için adımlar attığını söyledi. Ama yetmez dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AB ülkelerinin bu sağlık krizinin doğurduğu, kaçınılmaz ekonomik ve sosyal krizlerle de başa çıkabilmesi için, yeni bir destek planı uygulanması gerektiğini savundu. Amerika’nın Marshall Planı'na atıfta bulundu. Hepimiz kazanamazsak sonunda hepimiz kaybederiz” ifadelerini kullandı. “eski dogmaları kırmalı, yeni değerler üretmeliyiz” mesajı verdi.