Avrupa'da stoklar alarm veriyor

Avrupa'da stoklar alarm veriyor

Avrupa bir yandan Rusya'ya yönelik enerji bağımlılığını düşürmeye çalışırken, diğer taraftan kıtanın stokları tehlike altında olduğu belirtildi. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre Avrupa'nın sadece 40 günlük motorini kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa tarih boyunca motorin ithalatının yüzde 20’sini Rusya’dan yapmıştı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşının patlak verdiği dönemde Avrupalı şirketler Rus petrolünden uzak durarak Orta Doğu, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden ithalat seçeneklerine yöneldi.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre savaş başlamadan önce ocak sonunda Avrupa ülkelerinde toplam 247,4 milyon varil dizel bulunuyordu. Bu miktarın kıtada hiç dizel üretilmese ya da ithal edilmesi dahi 40 gün boyunca ihtiyacı karşılayacağı düşünülüyor.

Uzmanlara göre, Avrupa ülkelerinin ne kadar ciddi bir sorun yaşayacağı, Rusya’dan giden arzın başka ülkelerle ne kadar hızlı bir şekilde değiştirebileceğine bağlı. Bununla birlikte söz konusu stokun tüm ülkelere orantılı bir şekilde de dağıtılmadığı biliniyor. Finlandiya ve Danimarka’nın kamu ve özel depolarda altı aydan fazla yetecek stoku varken, İngiltere ve Norveç’in 30 gün yetecek kadar stoku olduğu belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı