Avustralya'da yangınlar sürüyor

Avustralya'da yangınlar sürüyor

Avustralya'nın tüm eyaletlerinde sıcaklık 40 dereceyi aştı. Aşırı sıcaklar 2 aydır süren orman yangınlarının kontrolden çıkmasına neden oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avustralya'da orman yangınlarının önüne geçilemiyor. Artan sıcaklıklar yangınları iyice kontrolden çıkardı. Yangınların en tehlikesi şu an Victoria eyaletinde. Ünlü tatil beldesi olan doğu Gippsland bölgesinde yaklaşık 30 bin yerli ve Türiste tahliye çağrısı yapıldı. Ancak daha sonra ana yollara yayılan yangınlar nedeniyle tahliye çok riskli görüldü.

Victoria eyaletinin acil durum yönetimi büyük alevlerin, atmosfere 14 km yükselen duman sütunlarından kendi hava sistemlerini ürettiğini söyledi. Bu sütunlardan şimşek çıktığı ve çok tehlikeli olduğu uyarısını yaptı.

Bu yıl yangınlardan en çok etkilenen eyalet yeni güney Galler’deyse 100'den fazla yangın devam ediyor. Avustralya'nın en büyük kenti Sydney de dahil olmak üzere, sıcaklıklar eyaletin bazı bölgelerinde 41 dereceyi aştı.

Hayvan aleminin bu ölümcül yangınlardan nasıl etkilendiğine dair resmi bir sayı veya tahmin yok. Yangın ve sıcaklıklar kanguru, vombat ve dikenli karıncayiyeniler gibi yerel hayvanları ya öldürüyor ya da onları çalılıkların dışına ve insanların evlerine sürüyor. Gönüllüler yanan hayvanların tedavi edilmesine yardımcı oluyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

DÜNYA | SON DAKİKA