Bağdat kana bulandı: 35 ölü

Bağdat kana bulandı: 35 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat’ta bir halk pazarında patlama meydana geldi. Son 6 ayda şehir yaşanan en kanlı saldırıda en az 35 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. DEAŞ'ın üstlendiği saldırıdan kısa bir süre önce, Irak Başbakanı El Kazımi'nin Arap basınına, "Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaş çıkacaktı" demişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaş çıkacaktı." Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi'nin Arap basınına yaptığı bu açıklamalardan sadece birkaç saat sonra ülkesinin başkenti Bağdat, pazar yerine düzenlenen saldırıyla sarsıldı.

Terör örgütü DEAŞ, Kurban Bayramı arifesinde Bağdat'ın doğusunda yer alan Şiilerin yoğun yaşadığı Sadr bölgesindeki El-Vahilat halk pazarını kana buladı. Kalabalığın içinde patlayan bomba, son 6 ayda şehirde düzenlenen en kanlı saldırıya neden oldu. Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, saldırı bölgesinden sorumlu komutanın gözaltına alınması ve saldırıya ilişkin soruşturma açılması talimatı verdi.

Saldırıdan kısa bir süre önce Arap basınına konuşan Kazımi, genel seçimlerin ertelenmesini istemediğini belirtti. Seçimlerin belirlenen tarihte yapılacağını kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkedeki aktivistleri seçimlere katılmaya çağıran ve seçimlere katılım konusunda iyimser olduğunu söyleyen El Kazımi, ayrıca, "Başbakanlığı kabul etmeseydim ülkede bir iç savaş çıkacaktı" ifadelerini kullandı.