Bakan Akar: Irak ile her türlü iş birliğine hazırız | Video

Video: Bakan Akar: Irak ile her türlü iş birliğine hazırız | Video

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, temaslarda bulunmak üzere Irak'a gitti. Terör örgütü PKK'nın iki ülke için de önemli bir tehdit olduğunun altını çizen Akar, "Irak ile her türlü iş birliğine hazırız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, temaslarda bulunmak üzere Irak'a gitti. Bakan Akar, terör örgütü PKK'ya karşı Irak ile mücadele mesajı verdi.

Milli Savunma Bakanı Akar'ın Bağdat ziyaretinde ilk durağı Irak Savunma Bakanlığı oldu. Askeri törenle karşılanan Bakan Akar burada Iraklı mevkidaşı ile bir araya geldi. Törenin ardından Bakan Akar ile Irak Savunma Bakanı El Cuburi önce baş başa görüştü. Ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmede, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de yer aldı.

Türkiye ile Irak arasında kardeşlikten öte akrabalık bağlarının olduğunun altını çizen Akar, "Bizim tek amacımız halkımızın güvenliği, sınırlarımızı korumak, sınırlarımız dahilinde barış ve refah içinde yaşamak, hak ve menfaatlerimizi savunmaktır. Hiçbir komşumuzun toprağında gözümüz yoktur" ifadelerini kullandı. "Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılıyız" mesajı verdi.

Irak'ın kuzeyinde varlığını sürdüren terör örgütü PKK'nın iki ülke için de önemli bir tehdit olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Terör örgütü PKK ile mücadelede iş birliği ve koordinasyon çok önemli rol oynamaktadır. Irak ile her türlü iş birliğine hazırız" diye konuştu.

Bakan Akar daha sonra Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Güler'in de katıldığı görüşmede, terörle mücadele konusunda iş birliği ile ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Irak Başbakanı ile görüşmesini tamamlayan Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanlığına geçti. Burada Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih tarafından kabul edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS