Bakan Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya kritik ziyaret! | Video

Video: Bakan Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya kritik ziyaret! | Video

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel'de. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu'nun bazı üyeleriyle görüşmeler yapıyor. CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Sena Alkan, Brüksel'den detayları aktardı.

Sena Alkan'ın açıklamaları şöyle:

Avrupa Birliği'nin kalbi Bürüksel'deyiz. GündemimizdeTürkiye ve Avrupa Birliği'nin yeni bir sayfa için atacağı adımlar olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'le bir görüşme yapacak.

Genişlemeden ve içişlerinden sorumlu komiserle görüşmeler yapacak. Tüm bu görüşmelerde gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıl sonuna doğru söylediği o ifadeden yola çıkılıyor aslında. Türkiye, yeni bir sayfa açmak istiyor Avrupa Birliği ile. Bu kapsamda da bir çok adımın ardı ardına gelmesi yönünde Türkiye tarafında bir beklenti var. Hangi adımlar bunlar? 18 Mart Göçmen Mutabakatı'nın güncellenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi birçok adım var.

Ancak Avrupa Birliği'nin de beklentileri var. Şayet ilişkileri tamamen normalleştirmekten ve yine Türkiye'nin AB üyelik sürecine dönmesinden konuşuyorsak burada gündem deforma kayıyor AB tarafında. Burada beklenti bu. Eğer ilişkilerin bir parça normalleştirilmesi ve 2020'deki o gerilimli gündemi geride bırakmaktan bahsediyorsak şayet bu sefer gündem Yunanistan ile ilişkilerin düzeltilmesi, istikşafi görüşmeler kapsamında adımlar atılması ve Kıbrıs meselesinin bir an önce çözülmesine kayıyor. Tüm bunlar bugün Josep Borrell'le Mevlüt Çavuşoğlu'nun yapacağı görüşmelerde masada olacak. İki taraf da beklentilerini dile getirecek. Bu yönde somut bir adım atılacak irade ortaya çıkacak mı buna bakacağız. Önümüzdeki dönemde Türkiye'ye ziyaretlerin temelini yine bu görüşmeler oluşturacak. Türkiye AB ilişkileri noktasında bir başlangıç görüşmesi diyebiliriz.

Josep Borrell ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun gündeme getireceği bir diğer konu daha var. O da bölgesel Doğu Akdeniz konferansı. Hazırlıklarına ilişkin tutum nedir? Çünkü Türkiye çok net. 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti masada herhangi bir şekilde olmadığı sürece biz yokuz' diyor Türkiye. 'Konferansı kabul etmeyiz' diyor. Bu da masada olacak. AB içerisinde tutumun ne olduğunu konuşacak Çavuşoğlu ve Borrell.

Bakan Çavuşoğlu'nun yarın da yoğun temasları olacak. NATO Genel Sekreteri ile bir araya gelecek. Bu görüşmelerde de önemli gündem maddesi şu; geçtiğimiz hafta NATO'da teknik askeri bir toplantı yapılmıştı. Yunanistan'ın şeklen ve kerhen katıldığı söyleniyordu bu toplantıya. Toplantının çıktısı nedir? Gerilimi düşürmek için ne gibi adımlar atılır? Ve elbette ki Türkiye'nin NATO'daki yeri. Tüm bunlar da kapsamlı bir şekilde masaya gelecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS