Bakan Hulusi Akar'ın Erbil temasları | Video

Video: Bakan Hulusi Akar'ın Erbil temasları | Video

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak ziyaretinin ikinci gününde Erbil'deydi. Akar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ve eski başkan Mesud Barzani ile ayrı ayrı görüştü. Akar, "Amacımız terör örgütü PKK'yı ortadan kaldırmak' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bağdat'ta gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından Erbil'i ziyaret etti. Bakan Akar ve Orgeneral Güler ilk olarak eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Barzani ile görüştü. PKK'nın uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan eli kanlı uluslararası bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Akar, "PKK’nın gerçek yüzünü Irak’ta birçok kesim daha net bir şekilde görmektedir. PKK, bölge halkının da düşmanıdır. Bu terör örgütünün bölge halkını, Kürt kardeşlerimizi temsil etmediğini aksine onları mağdur ettiğini yıllardır vurguluyoruz" diye konuştu.

Akar , "PKK ile YPG"nin aynı olduğunu hatırlattı. "Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bütün mücadelemiz terör örgütüne ve teröristlere karşı. Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeli ve terör örgütü PKK karşısında beraberce kararlı bir şekilde durmalıyız. Irak’taki her kesimin Türkiye'nin dostluğunu kazanmanın kendilerine huzur ve refah getireceğini bilmesi gerekiyor. Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır" dedi.

Irak'ta olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, "Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, daha sonra Irak Türkmen Cephesi Erbil Ofisi'ni ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı kendisini bekleyenleri, "Hepimizin, 83 milyonun kalbi sizlerle birlikte" sözleriyle selamladı.

Bakan Akar ve Orgeneral Güler, buradan Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'na geçti. Başkonsolos Hakan Karaçay ve başkonsolosluk çalışanları ile bir araya geldi ve Irak'taki temaslarını tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS