"Balear Adaları yüzyılın sonuna kadar yok olabilir"

"Balear Adaları yüzyılın sonuna kadar yok olabilir"

Dünyanın başı iklim kriziyle dertte. İspanyol araştırmacılar, iklim krizinin deniz seviyesindeki etkilerine ilişkin bir araştırma yaptı. O araştırma sonucunda ünlü İbiza Adası ve çevresindeki diğer turistik adaların yüzyılın sonuna kadar yok olacağı kaydedildi. Uzmanlar yetkililere, "Harekete geçin" çağrısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ibiza ve çevresindeki turistik adalar, yüzyılın sonuna kadar yok olabilir." Dikkat çeken bu tespit, İspanya’da yapılan yeni bir araştırmadan.

"ÇOĞU PLAJ YOK OLACAK EKONOMİDE YIKICI ETKİ YAPACAK"

Balear Adaları Oşinografi Merkezi'nden bilim insanları, mevcut iklim değişikliği projeksiyonları altında deniz seviyesindeki değişikliklere bakmak için bir model oluşturdu. Bir bilim dergisinde yayımlanan çalışma, aynı zamanda iklim krizinin kıyı bölgeleri üzerindeki etkisini geniş çapta gösteren ilk çalışma oldu. O araştırmaya göre en karamsar küresel ısınma senaryosunda, Balear Adaları'ndaki sahillerin yüzde 66'sı su altında kalacak. Toplamda ise bölgedeki 869 plajın 72'si kalıcı olarak yok olacak. Bu da ekosisteme zararın yanı sıra bölge ekonomisi üzerinde de yıkıcı etki yaratacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilim insanları bu tahminlerin iklim değişikliğinin en kötü senaryosuna dayandığını ancak emisyonlarını azaltma çabalarının dünya çapında deniz seviyesindeki yükselmelerde önemli bir azalma sağlayabileceğini ekledi. Uzmanlar yerel yetkililere ve ulusal hükümete daha fazla deniz otu dikmek ve plajlarda iklim değişikliği riskini azaltmak için çeşitli önlemler alma çağrısı yaptı.

Balear Adaları Özerk Topluluğu, İspanya'ya bağlı beş büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan bir bölgeden meydana geliyor.