Balina Rus casusu mu?

Video: Balina Rus casusu mu?
Norveç'te teknelere yanaşan balinanın üzerinde askı bulundu. Norveçli denizciler, balinanın Rus Donanmasına ait bir casus olabileği üzerinde duruyor.

Norveç'te teknelere yanaşan balinanın üzerinde askı bulundu. Norveçli denizciler, balinanın Rus Donanmasına ait bir casus olabileği üzerinde duruyor.

Norveç Denizi'nde görüntülenen beyaz balinayı diğer balinalardan ayıran üzerinde bir askı bulunması. Norveçli Denizcilik uzmanlarının şüpheleri, bu balinanın casus olabileceği yönünde.


Norveç'in Finnmark kentinde, teknelere yanaşan ve üzerinden bir askı bulunan Beluga balinasının Rus casusu olabileceği konuşuluyor.


Uysallığıyla insanlara alışık olduğu anlaşılan balinanın, Rus Donanması tarafından eğitilmiş olabileceği üzerinde duruluyor.


Buna kanıt olarak da askının üzerinde "Saint Petersburg Malıdır" yazıyor olması gösteriliyor.


Emekli Rus Albay Viktor Baranets, Rusya'nın mücadele rolü üstelenen askeri yunusları olduğu ve bunların gizlenmediğini söyledi.


Askeri yunuslar Kırım Sivastopol'deki merkezde eğitim görüyor.


Sivastopol'deki askeri merkez, 2014 yılına kadar Ukrayna kontrolü altındaydı. 5 yıldır kontrol Rusya'da.


Norveç Tromso Üniversitesi'den Profesör Rikardsen de Beluga balinalarının yunuslar gibi çok zeki olduğunu, eğitimlerinin kolay olduğunu vurguluyor.


Yunuslar ve balinaların savunmada kullanılması yeni bir durum değil.


Soğuk savaş boyunca, yunuslar ve denizaslanları hem Rusya hem de ABD tarafından özel bir programla eğitiliyordu.


Amerikan Donanması, mayın temizleme ekiplerine yardım için, 2003 Irak savaşı sırasında Körfez'e eğitimli yunuslar yerleştirmişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS