None

Balkan ülkeleri mültecilere sınırları kapattı

A A

09.03.2016 - 16:56 Son Güncelleme:

Balkan rotası göçmenler için şu anda fiilen kullanılamaz duruma geldi. Slovenya'nın önlemleri sıkılaştırmasının ardından Makedonya da sınırını tamamen kapattı. Göçmen kaçakçılarının gözü şimdi İtalya ve Arnavutluk arasındaki sularda. İngiltere de Bulgaristan'a göçmen kriziyle mücadele için yarım milyon sterlin değerinde 40 tane cip yolluyor.

Üç Balkan ülkesinin daha sınırlarını mültecilere kapatmasıyla Balkan rotası fiilen kullanılamaz hale geldi. Türkiye üzerinden kuzeybatı Avrupa'ya giden kaçış yolu fiilen kapandı. Slovenya hükümeti, mültecilerin ülkeye girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı sadece Slovenya'da iltica başvurusunda bulunacak olanların ve insani nedenlerle sahiplenilmesi gereken mülteci adaylarının ülkeye girebileceklerini açıkladı. 

Sırbistan ve Makedonya da aynı uygulamaya geçileceğini duyurdu. Sırbistan hükümeti 'mülteci merkezi' olmak istemediklerini, bu nedenle de Makedonya ve Bulgaristan sınırlarının kapatılacağını ilan etti.

Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Makedonya şubat ayı sonunda günlük kontenjanı 580'e düşürerek ülkeye girişleri önemli ölçüde sınırlandırmıştı. Böylece balkan rotası sonradan gelen mültecilere kapatılmış oldu.