Barack Obama 2014'te salgına karşı uyarmış

Barack Obama 2014'te salgına karşı uyarmış

ABD'de 20 bini aşan can kaybı sayısı nedeniyle Başkan Trump eleştirilerin hedefinde. Trump uyarıları dikkate almamakla suçlanırken, 2005 yılında eski Başkan George Bush ve 2014 yılında da Barack Obama'nın küresel bir salgına karşı yaptığı uyarılar sosyal medyada gündem oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"HAVADAN BULAŞAN BİR HASTALIKLA KARŞILAŞABİLİRİZ"

"Hem havadan bulaşabilen hem de ölümcül olan bir hastalıkla karşılaşabiliriz ve büyük ihtimalle karşılaşacağız. Bununla etkili bir şekilde başa çıkabilmek için sadece burada, ülke içinde değil, küresel çapta bir altyapı oluşturmalıyız". 2 Aralık 2014 tarihinde ABD'nin bir önceki başkanı Barack Obama, küresel bir salgın konusunda bunları söylemişti.

Şu anki Amerikan Başkanı Trump koronavirüse geç müdahale ettiği için eleştirilerin hedefi olurken, selefi eski Başkan Barack Obama'nın olası pandemiye karşı 6 yıl önce uyarı yaptığı ortaya çıktı:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"H1N1'in daha ölümcül olmaması açısından şanslıydık. Ebola konusunda şanslı olduğumuzu söyleyemeyiz. Çünkü Batı Afrika’da çok yıkıcı bir etkisi olduğu ortada ama ebola hava yoluyla bulaşmıyor. Böylece, eğer İspanyol gribine benzer yeni bir tür virüs, 5 ya da 10 yıl sonra ortaya çıkarsa, yatırımı yapmış ve onu yakalamak açısından ilerlemiş olacağız. Bu, bizim açımızdan zekice bir yatırım olur."

"SALGINI BEKLERSEK HAZIR OLMAK İÇİN GEÇ KALACAĞIZ"

Küresel bir salgın konusunda Obama'dan önce de bir uyarı George Bush'tan gelmişti. Bush 2005'te, yani 15 yıl önce büyük bir salgına karşı önlem alınması gerektiğini söylemişti:

"Eğer bir salgının çıkmasını beklersek, buna hazır olmak için çok geç olacak. Bir salgın orman yangını gibidir. Eğer erken yakalarsanız, sınırlı bir hasarla atlatılır. Eğer için için yanmasına izin verirseniz bir cehennem ateşine dönüşür ve kontrol etme kapasitemizin çok üzerinde hızlı bir şekilde yayılır".