Başbakan Morrıson'dan "Hata yaptım" itirafı

Video: Başbakan Morrıson'dan "Hata yaptım" itirafı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkede Eylül ayından beri süren yangınlarla ilgili olarak kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti. Morrison, yangın kriziyle ilgili bir kamu soruşturması açılmasını desteklediğini söyledi.

Ülkesi alev alev yanıp 28 kişi ve milyonlarca hayvan hayatını kaybetmişken o Hawaii tatiline çıkmış, Suçlamaların, protesto ve istifa çağrılarının hedefi olmuştu. Avustralya başbakanı Scott Morrison. Ülkede Eylül ayından beri süren yangınlarla ilgili olarak kriz yönetiminde hataları olduğunu itiraf etti.


Morrison, felaket bölgesinde halkın kendisine tepki göstermesine de yanıt verdi. Morrison bakanlarından, oluşturulacak bir Kraliyet Komisyonu’nun soruşturmayı yürütmesine destek vermelerini isteyeceğini söyledi. Tartışılan iklim değişikliğiyle mücadele politikasını gözden geçirebileceğinin de sinyalini verdi.


Avustralya, Paris İklim Anlaşması’nda sera gazı salınımlarını 2030'a kadar, 2005'e kıyasla yüzde 28 azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Ülkede hükümeti eleştiren kesimler bu oranının yetersiz olduğunu vurgulayarak, iklim değişikliğinin yangınlarda etkili olduğunu söylüyor. Tartışma ile birlikte, yangınlar da sürüyor.

Yetkililer, sağanak yağışlar başlamadan ülkedeki yangınların tamamen kontrol altına alınmasının zor olduğunu söylüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS