Beyaz Saray'dan F-16 açıklaması

Beyaz Saray'dan F-16 açıklaması

Madrid’de düzenlenen Liderler Zirvesi'nde öne çıkan en önemli başlıklardan biri Amerikan Başkanı Joe Biden'ın F-16'ların Türkiye’ye satışına yaktığı yeşil ışık olmuştu. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre'dan konuya ilişkin açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü , "Biden Türkiye'ye F-16 satışını destekliyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Madrid’deki NATO Zirvesi sonrası en çok konuşulan konulardan biri “Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’ye F-16 satacak mı?” oldu. Satışa ilişkin açıklamada Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre günlük basın toplantısında konuştu. Sözcü, Türkiye’ye F-16 satışı konusunun bir süredir gündemde olduğuna işaret etti. Jean-Pierre, “F-16 konusunda biz gayet netiz. Bu konuda birkaç aydır görüşüyoruz. Biden, bu talebi gerçekten destekliyor. Bunun dışında yeni bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de geçen hafta düzenlenen zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerikan Başkanı Joe Biden bir araya gelmişti. O görüşme sonrası Biden, Türkiye’ye savaş uçaklarını satmaları gerektiğini söylemişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Joe Biden, “Biz tabii ki F-16’ları Türkiye’ye satmalıyız. Ayrıca onların modernleştirilmesini de sağlamalıyız. Bunu yapmamak çıkarımıza değil. Aralıktan bu yana pozisyonumuzda bir değişiklik yok. Biz satmalıyız dedim. Ama kongrenin onayı gerekiyor bunun için. Bence bunu başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.