hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Biden o ifadeyi kullanırsa tüm Türkler etkilenir"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  24 Nisan tarihi yaklaşırken Amerika'daki "Ermeni soykırımı" tartışmaları da hız kazandı. Gözler Başkan Joe Biden üzerinde. Biden 1915 olayları için "soykırım" ifadesini kullanır mı? Peki, bunu yaparsa Türkiye-Amerika ilişkileri nasıl etkilenir? Eski Türk Amerikan Dernekler Kurulu Başkanı Ergün Kırlıkovalı, CNN TÜRK'e özel konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD BAŞKANI "SOYKIRIM" DER Mİ?

  "Zaten bu andan sonra Başkan tanırsa, etkilenmeyen Türk Amerikalı ya da Türk kalmayacak." Bu sözler, eski Türk Amerikan Dernekler Kurulu Başkanı Ergün Kırlıkovalı'ya ait.

  "HUKUKİ SAVAŞLARA HAZIR OLUNMALI"

  CNN TÜRK'e konuşan Kırlıkovalı, Amerikan Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanması ihtimalini değerlendirdi. "Amerikan Başkanı'nın Türkiye'ye karşı bazı sorumlulukları var. NATO üyesidir. Beraberce aynı ittifakta yer almaktadırlar. Ve Başkan soykırımı tanımamaktadır. Kongre de tanımamaktadır. Zaten ABD dış politikası bunun üzerine kurulmuştur. Şimdi siz Ermeni lobisi olarak Kaliforniya veya Massachusetts eyaletinde bazı kararlar aldırıyorsunuz ama bu federal hükümetin ellerini kullarını bağlayan niteliktedir ve geçerliliği yoktur diyorduk. Bu tezimiz elimizden alınmış olur. Bu konularda aslında endişeye gerek yok ama hukuki savaşlara hazır olmak lazım" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ERMENİ TARAFI ÇOK YALAN SÖYLÜYOR"

  Kırlıkovalı, Amerika'daki Ermeni diasporasının Türk Amerikan toplumunu hedef aldığını söyledi. "Ermeni tarafı çok yalan söylüyor, çok belge üretiyor. Araştırmıyor, üretiyor. Yani bunlar yalanı, iftirayı bir usul edinmişler ve ustalaşmışlar" ifadelerini kullandı. 

  Kırlıkovalı, Türk Amerikan toplumunun iftiralara karşı hukukla mücadele ettiğini vurguladı. "Biz tabii dinlenirsek çok mantıklı olduğumuz görülüyor. Rakamlar ve belgeler ortada. Ancak Ermeni tarafı bunu bildiği için sürekli algı yönetimine kaçıyorlar. Medyayı kullanıyorlar. Acıklı hikayeler, bir sürü yalanlar, rakamlar birbirini tutmuyor. Önemli değil çünkü onlar bir de dini dayanışmayı kullanıyorlar. Ermeniler Hristiyan, Türkler Müslüman. Öyleyse bu Hristiyan eksenine oturtulmaya çalışılıyor. Öyle olunca da Amerika'da çok destek buluyorlar" diye konuştu.

  "İŞ YAZMAYA ÇİZMEYE GELİNCE BİN KİŞİ ZOR BULUYORUZ"

  Amerika'da yaşayan Türklerin siyasi arenada daha aktif olması gerektiğini savunan Türk Amerikan Toplum lideri, şunları kaydetti:

  "Amerika'da yarım milyona yakın Türk Amerikalı var. Bir o kadar da Türki Amerikalılar var. Bunların hepsini toplarsan 1 milyonu geçiyoruz. Ancak işler yazmaya çizmeye geldiği zaman bin kişi bile zor buluyoruz. Ama bu arkadaşların çocukları okula gidince, okulda Ermeni çocukları tarafından tacize uğrayınca, çocukları ağlayarak eve döndüğünde o zaman tutuşuyorlar. 'Aman Ergün Bey bize bir şeyler yap.' Bunu üzülerek söylüyorum. Bizim yarım milyon Türkümüz burada her gün Türkiye'yi yaşıyor. Türk televizyonları, Türk kanalları, Türk dizileri... İyi güzel de o zaman Amerika'ya bir etkimiz olmuyor. Bunun değişmesi lazım."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "HİÇBİR AKILLI ABD'Lİ TÜRKİYE İLE BAĞLARI KOPARMAZ"

  Kırlıkovalı, Amerikan Başkanı Biden'ın soykırım ifadesini kullanması durumunda Türkiye-Amerikan ilişkilerinin darbe alacağının altını şu sözlerle çizdi: 

  "Bu noktadan bir tık daha alta inebilir. Ama öyle çökme gibi bir durum olmaz. Çünkü Türkiye dünyanın en önemli coğrafyasının üzerinde oturuyor.  Üç kıtanın buluştuğu yer. Bütün dinlerin, enerjilerin olduğu yer. ABD Başkanı, dünya haritası içerisinde böyle bir karadelik görmek istemez. Hiçbir akıllı Amerikalı istemez."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow