"Bıden ve Erdoğan zirvede görüşebilir"

"Bıden ve Erdoğan zirvede görüşebilir"

Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullıvan, Amerikan Başkanı Joe Bıden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nde görüşebileceği mesajını verdi. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Lınde ise, "Türkiye’nin terör hakkındaki endişelerini oldukça ciddiye alıyoruz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Madrid'de yapılacak NATO zirvesi için geri sayım sürerken ABD’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Joe Bıden'ın görüşme ihtimaline ilişkin bir açıklama geldi. Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullıvan, "Başkan Bıden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi’nde pek ala görüşebilir" dedi.

Sullıvan, zirvenin en önemli konularından birinin İsveç ve Finlandiya’nın adaylık başvurusu olacağını belirtti. Bu konuda Türkiye’nin dile getirdiği sorunların ele alınacağını kaydetti. Olası bir Erdoğan-Bıden görüşmesi için ise "Şu an belirlenen bir program yok. Biz Madrid’e varana kadar olayların nereye evrileceğini takip edelim" yorumunu yaptı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Lınde'den de zirveye saatler kala kritik bir açıklama geldi. Lınde, "Türkiye’nin terör konusundaki endişelerini çok ciddiye alıyoruz" dedi. İsveçli bakan ayrıca silah ihracatı konusunda dünyanın en sıkı yasalarından bazılarına sahip olduklarını hatırlattı. "Türkiye ile birbirimizi savunacağımız bir ittifaka girersek ona göre karar verilir. İleriye dönük somut adımlar atmamız için de fırsatlar var" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı