BM: En ölümcül şehir Mariupol'dü

BM: En ölümcül şehir Mariupol'dü

"Şubat ile nisan sonu arasında Mariupol, Ukrayna'nın en ölümcül yeriydi". BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve eski Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Rusya saldırıları nedeniyle yıkımı uğrayan Mariupol şehri için bu sözleri sarfetti. Şehirde hayatını kaybedenlerin sokaklarda, parklarda hatta toplu mezarlarda bulunduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Şubat ile Nisan sonu arasında Mariupol, Ukrayna'daki en ölümcül yerdi." Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Michelle Bachelet, Rusya'nın haftalar önce ele geçirdiği açıkladığı Mariupol için bu sözleri sarf etti.

Bachelet, Rusya'nın kentte yol açtığı yıkımı da bu sözlerle öne çıkardı:

"Mariupol trajedisi sona ermedi ve neden olduğu yıkımın tam resmi henüz net değil. Şehir eninde sonunda yeniden inşa edilebilir. Ancak sivil nüfusun maruz kaldığı dehşet, çok sevilen bir şehri bir daha görememe ihtimalleri belirsiz bir şekilde terk etmek zorunda kalanlar için gelecek nesiller de dahil olmak üzere, kendi çocuklarını gömmek zorunda kalan ebeveynlerde, arkadaşlarının intihar etmesine tanık olan insanlarda, bölünmüş ailelerde silinmez izler bırakacaktır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bachelet, BM soruşturması kapsamında şehirdeki can kaybının henüz tam olarak belirlenemediğini de söyledi. "Sivillere yönelik saldırılarda gerçek can kaybı muhtemelen binlerce ve hatta daha fazladır. Cesetler, bahçelerde, sokaklarda ve parklarda, bireysel veya toplu mezarlarda, başıboş ev ve apartmanlarda bulundu. Birçoğu hala gömülü. Askeri veya sivil tüm cesetler bulunup kimlikleri tespit edilene ve durumları ve kesin ölüm nedenleri belirleninceye kadar, doğrudan çatışmalardan kaynaklanan ve gıda eksikliğinden kaynaklanan sivil ölümlerinin kesin sayısını bilmek imkansız olacaktır" diye konuştu.