BM Genel Sekreteri'nin eşitlik vurgusu Rumları rahatsız etti

Video: BM Genel Sekreteri'nin eşitlik vurgusu Rumları rahatsız etti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs Raporunu Güvenlik Konseyine sundu. Guterres raporunda, Türk ve Rumların eşit olarak müzakereleri yürüttüğünü ve sürecinin benzeri olmadığını belirtti. Rum medyası Guterres'in eşitlik vurgusunu sorguladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’taki Barış gücü ve İyi niyet Misyonu Raporlarında bugüne kadar doğal bir şekilde uygulanan, Türk ve Rumların müzakerelerde eşit haklara sahip olduğuna dikkat çekmesi, Rum yönetimini rahatsız etti.

Rum Medyası, “Türk tarafının iki devletli iki egemenlikli çözüm istediği bir sırada, genel sekreter, neden eşitliğe vurgu yaptı” sorusu yöneltti.

Genel Sekreter Guterres raporlarını cuma günü BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. Guterres henüz resmileşmeyen Kıbrıs raporlarında, Türk ve Rumların eşit olarak müzakereleri yürüttüğünü ve sürecinin benzeri olmadığını belirtti.

Guterres, tarafların gayri resmi konferanslarda ön koşul olmadan fikirlerini ortaya koyduğunu, müzakerelerin resmen başlaması için siyasi eşitlik içinde bir çerçeve bulunmasının gerekliğini hatırlattı.

Rum Lider Nikos Anastasiadis, konuyla ilgili sorulara, “Türklerle Rumlar 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmasında da eşit, Guterres neden yeniden böyle bir vurgu yaptı bilmiyorum, BM Sözcüsü değilim” diye yanıtladı.

Rum Lider, Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin Maraş açılımı konusunda atacağı adımlardan endişelendiğini ve Genel Sekreter’le konuyu yeniden görüşeceğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS