BM İsrail'i soruşturacak

BM İsrail'i soruşturacak

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırılarını soruşturma kararı aldı. Oylama sonucu kabul edilen karara göre kurulacak Uluslararası Komisyon, Gazze'ye yönelik her türlü saldırıyı araştıracak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi kararını verdi. İsrail uluslararası soruşturmaya tabii tutulacak.

Birleşmiş Milletler, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuna ilişkin sunulan karar tasarısını oyladı. 9 delegenin hayır oyuna karşılık 24 evet oyu ile tasarı kabul edildi. 14 delege çekimser oy kullandı.

Böylece İsrail'in insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Hamas cephesi kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. İsrail ise oylamaya sert tepki gösterdi.
İsrail Başbakanı Netanyahu alınan kararı utanç verici olarak nitelendirdi. Ülkenin Dışişleri Bakanlığı kararın Hamas'ın saldırılarının üstünü örtmek anlamına geldiğini vurguladı. Soruşturmaya dahil olunmayacağı belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beyaz Saray da oylama sonucunu endişe verici olarak nitelendirdi. Yapılan açıklamada alınan kararın bölgedeki ateşkesi zedeleyeceği ifade edildi.

Kurulacak bağımsız komisyon ulusal, etnik, ırksal veya dini ayrımcılık ile çatışmaların altındaki nedenleri araştıracak.