None

BM raporu: Kadın için en tehlikeli yer ev

A A

28.11.2018 - 12:34 Son Güncelleme:

2017 yılında 87 bin kadın cinayete kurban gitti. Bu çarpıcı veriyi Birleşmiş Milletler paylaştı. Öldürülen kadınların yarısından fazlası ise aile içi şiddet kurbanı. Yani katilleri ya "hayat arkadaşları" ya da "aile bireyleri..."

"Dünyada kadınlar için en tehlikeli yer, ev..." dikkat çeken bu tespiti yapan Birleşmiş Milletler. Nedeni ise, dünya genelinde binlerce kadının "aile içi şiddet" kurbanı olması. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Dairesi, Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde Küresel Cinayet Raporu yayımladı.

Rapora göre, geçen yıl dünyada toplam 87 bin kadın "cinayete" kurban gitti. Bu kadınların yarıdan fazlası, 50 bini, "aile içi şiddet vakaları"nda hayatını kaybetti.

Raporda, "Cinayet kurbanı kadınların çoğunun partnerleri veya aile bireyleri tarafından öldürüldüğü dünyada ev, kadınlar için en tehlikeli yer." ifadeleri yer aldı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Dairesi Direktörü Yuri Fedetov, "Her ne kadar cinayet kurbanlarının çoğu erkek olsa da kadınlar cinsiyet eşitsizliği, ayrımcılık ve olumsuz basmakalıpların bedelini ağır ödüyor. Kadınların hayat arkadaşları ve aile bireyleri eliyle cinayete kurban gitme ihtimali daha yüksek. Cinsiyet temelli cinayetlerin önlenmesi için özel adli tedbirler alınması gerekli." dedi.