BM'den ABD'ye koronavirüs çağrısı

BM'den ABD'ye koronavirüs çağrısı

Tüm ülkeler koronavirüs salgınına yönelik sağlık ve ekonomik önlemlerini artırırken Birleşmiş Milletlerden önemli bir çağrı geldi. BM, salgınla mücadele eden İran, Venezuela ve Küba gibi ülkelere yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran, Venezuela, Küba. ABD'nin en sert ekonomik yaptırım uyguladığı ülkeler.

Bu yaptırımlara yönelik koronavirüs günlerinde Birleşmiş Milletlerden çağrı var.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michel Bachelet, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele eden İran, Venezuela ve Küba gibi ülkelere yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Bachelet, yazılı açıklamasında yaptırımlara maruz kalan İran, Venezuela, Küba, Kuzey Kore ve Zimbabve gibi ülkelerdeki sağlık sisteminin çökmesine engel olunmasının önemini vurguladı.

Yaptırımlara maruz kalan ülkelerin birçoğunun kırılgan veya zayıf sağlık sistemlerine sahip olduğuna dikkati çekti. "İnsan haklarında ilerlemeler de bu sistemleri iyileştirmek için şarttır ancak bankaların yaptırımlara aşırı uyumu da dahil olmak üzere hayati tıbbi malzemelerin ithalatına yönelik engeller savunmasız toplumlara uzun süreli zararlar verecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bachelet'e göre, hiçbir ülke yalnız başına küresel salgınla etkin mücadele edemez, bu yüzden tüm ülkelerin dayanışma, iş birliği ve özenle hareket etmesi gerekiyor.

ABD yönetimi ise, İran, Venezuela, Kuzey Kore, Küba ve Zimbabve gibi ülkelere tek taraflı yaptırımlar uyguluyor. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran'da yetkililer, ABD'nin yaptırımlarının salgınla mücadeleyi zorlaştırdığını açıklamıştı.