BM'den gıda krizine karşı uyarı

BM'den gıda krizine karşı uyarı

Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken gıda krizine karşı uyarıda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres küresel gıda krizine karşı uyardı. Guterres, Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde konuştu. Gündeminde, Rusya-Ukrayna savaşının etkileri vardı. Dünyaya birlik çağrısı yaptı.

Antonio Guterres, “Gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı olan herkese sosyal koruma sağlayabilmeleri için likiditeye erişimi olmalı. Küresel borç krizini önlemek için uluslararası finans kuruluşlarının cömert yatırımlarla devreye girmesi gerekiyor. Finans krizine bir cevap olmadan gıda krizine bir cevap yoktur.” sözlerini kullandı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da aynı oturumda konuştu. Blinken, Rus işgalinin dünyanın uzun süredir karşı karşıya olduğu zorlukları derinleştirdiğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anthony Blinken, “Kimileri bu krizi daha da kötüleştirmek için Rusya’ya, ABD’nin ve birçok ülkenin Rusya Federasyonu’na uyguladığı yaptırımları suçlamaya çalıştı. Bu yanlış. Savaşın bir an önce bitmesi için Rusya’ya yaptırım uyguladığımızda, tarım ürünleri ve gübre için kasıtlı ve dikkatli bir şekilde istisnalar yarattık." sözlerini kullandı.