BM'den Myanmar'a kınama

Video: BM'den Myanmar'a kınama

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Myanmar Yönetiminin Arakanlı Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerini şiddetle kınayan bir karar tasarısını kabul etti.

Birleşmiş Milletler Myanmar'da Müslümanlara yönelik katliamları kınadı.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamada karar tasarısına 134 ülke evet oyu verdi, 9 ülke hayır oyu kullandı.


Tasarıda Myanmar yönetiminin başta Arakanlı Müslümanlar olmak üzere bölgedeki azınlıklara yönelik işkence, tecavüz ve keyfi tutuklama gibi uygulamalarını eleştirildi. Yönetime bu konularda gerekli tedbirleri alma çağrısında bulunuldu.


Kararın yasal olarak bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak BM'nin görüşünü yansıtması açısından önemli.


Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılık Ofisi, geçen hafta Myanmar'ın işlediği insanlığa karşı suçlarla ilgili geçen yıl başlatılan ön incelemenin tamamlandığını ve soruşturmaya başlandığını duyurmuştu.


Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar Ordusu ve Budist Milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.


BM verilerine göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.


BM ve Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS