Bulgaristan'da koalisyon hükümeti düştü

Bulgaristan'da koalisyon hükümeti düştü

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov'un koalisyon hükümeti mecliste yapılan güven oylamasını kaybederek düştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov’un 3’lü azınlık hükümeti için mecliste güven oylaması yapıldı. Oy çoğunluğuna sahip olan muhalefetin talebiyle yapılan güven oylamasına, 240 milletvekilinden 239'u katıldı. Değişime Devam Partisi, Bulgaristan Sosyalist Partisi ve Demokratik Bulgaristan Partisi için yapılan oylamada, milletvekillerinin 123'ü hükümet aleyhine oy kullanırken, 116 milletvekili hükümete destek verdi. Böylece hükümet, meclisten güvenoyu alamayarak düştü.

Koalisyon hükümetinin ortaklarından "Böyle Bir Halk Var" Partisi, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilgili politikasını bahane ederek 8 Haziran’da koalisyondan ayrılmıştı. Parlamento Başkanı Nikola Minçev’de, 16 Haziran’da muhalefetin baskısı ile koltuğunu bırakmıştı. Anayasaya Göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Parlamento’da en büyük gruba sahip Değişime Devam Partisi'ne tekrar hükümeti kurma görevi verecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Partinin bu görevde başarısız olması durumunda kabine oluşturma sırasını, eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu "Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar" Partisi devralacak. İki partinin kabine oluşturamaması durumunda cumhurbaşkanı, erken seçim için tarih belirlemeden önce kendi tercihine göre meclisten 3’üncü bir siyasi güce kabine kurma görevi verecek.