hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Burkina Faso'da darbe! Ordu yönetime el koydu, hükümeti feshetti

  Afrika ülkelerinden Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu. Cumhurbaşkanı Kabore'nin devrildiğinin açıklanmasının ardından ülkenin hava ve kara sınırları ikinci bir emre kadar kapatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Ulusumuzun temellerini tehdit eden güvenlik durumunun sürekli kötüleşmesi nedeniyle Kabore'nin durumla yüzleşmesinin yetersizliği ve sosyal grupların öfkesini takiben koruma ve restorasyon için yurtsever hareketi Kabore’nin iktidarına son verdi." Burkina Faso'da ordu, yönetime el koyduğunu bu sözlerle açıkladı. Haber, devlet televizyonundan yapılan açıklamayla duyuruldu. Duyuruda alıkonduğu söylenen Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin nerede olduğu belirtilmedi. "Yurtsever hareketi, güvenli bir yerde tutulan tutuklulara yönelik operasyonların kan dökülmeden ve fiziksel şiddet uygulamadan, onurlarına saygı gösterilerek gerçekleştirildiğini vurgulamak ister" denildi.

  Darbe, askerlerin kışlaları ele geçirmesi ve başkentte silah seslerinin duyulmasından bir gün sonra yaşandı. Daha önce iktidardaki ilerleme için halk hareketi, Kabore ve bir bakanın suikast girişiminden kurtulduğunu açıklamıştı. Pazar günü ayaklanan askerler, komutanların görevden alınmasını ve militanlarla savaş için daha fazla kaynak ayrılmasını talep etmişti. Ordunun darbe açıklamasının ardından bazı gruplar, yönetimin devrilmesini kutlamak için sokaklara akın etti.

  Türkiye'den de darbe girişimiyle ilgili açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı, haberlerin derin endişeyle izlendiğini açıkladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow