Buzula cenaze töreni düzenlediler

Video: Buzula cenaze töreni düzenlediler

Çevreciler, küresel ısınmaya dikkat çekmek için eylemlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kez de İsviçre iklim koruma derneği, ilginç bir etkinliğe imza attı. Dernek, İsviçre Alplerinde erimeye başlayan buzul için cenaze töreni düzenledi.
 

İsviçre’de Glarus Alplerinde buzul olarak sınıflandırılan ve erimeye başlayan Pizol Buzulu için, İsviçre iklim koruma derneği tarafından düzenlenen törene yaklaşık 100 kişi katıldı.

Uzmanlar, deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin 600 metre yüksekte bulunan buzulun bu hızla erimeye devam etmesi halinde, 2030 yılına kadar tamamen ortadan kalkmış olacağını söylüyor.

Bilim insanları, buzul anısına konuşmalar yaptı ahşap müzik enstrümanları ile ölüm marşı çalındı. Küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla düzenlenen cenaze töreni, çiçek ve flama bırakma etkinliği ile sona erdi.

İsviçre Alplerinde yer alan Pizol buzulu bilim dünyası tarafından üzerinde en çok araştırma yapılan buzullardan biri. Daha önce de İzlanda’da benzer bir etkinlik yapılmış, ada ülkesinin küresel ısınma nedeniyle eriyen ilk buzulu için bronz anıt inşa edilmişti.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS