Camiye haç çizip "Türklere ölüm" yazdılar

Camiye haç çizip "Türklere ölüm" yazdılar

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde camilere yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi. Limasol kentinde yer alan bir caminin duvarına haç sembolleri çizildi ve Türkler ölümle tehdit edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yine bir provokasyona imza atıldı. Yunanistan'ın Ulusal Bağımsızlık Bayramı’nın 200’üncü yıl dönümü nedeniyle Limasol'de sokağa dökülen aşırı sağcı bir grup türklere ölüm tehditleri savurdu. Piskobu Camii’ne ise sprey boyalarla haç resmi çizdi, "Türklere ölüm" yazdı.

Saldırıya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminden tepki yağdı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Limasol’da camiye yapılan saldırıyı kınadı, Rum yönetimine "Sorumluların bir an önce tutuklanması" çağrısı yaptı. Başbakan Ersan Saner de Rum Yönetiminin olayın faillerini bulup, adalet önüne çıkartması gerektiğinin altını çizdi.

Güney Kıbrıs'ta geçtiğimiz yıl da birçok camiye provokasyon saldırıları düzenlenmişti. Limasol'deki Köprülü Camisi'nin duvarlarına islam ve göçmen karşıtı ifadeler yazılmış, Larnaka'daki Tuzlu Camii'nin duvarına bizans bayrağı asılmıştı.