Çavuşoğlu: Anlaşma esasen bizim tezimizi destekliyor | Video

Video: Çavuşoğlu: Anlaşma esasen bizim tezimizi destekliyor | Video

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Herkes Yunanistan'ın iyi niyetli olmadığını gördü ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu Lübnan dönüşü uçakta yaptığı değerlendirmelerde, "Artık kimse bize Akdeniz'de gerilim yaratıyorsunuz diyemez," dedi.

"Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bundan sonra gerçekleştireceği petrol ve doğalgaz aramalarına kimse bir şey diyemez." Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ve Mısır'ın imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin bu değerlendirmeyi yaptı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a eşlik ettiği Lübnan'a destek ziyareti dönüşünde uçakta açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu anlaşmanın Türkiye'nin işine yaradığını söyledi.

Yunanistan ve Mısır’ın bu anlaşma için 15-20 yıldır müzakere ettiğini anımsatan Çavuşoğlu, Ankara’nın elindeki bilgilere göre Mısır’ın kıta sahanlığının Türkiye’nin çizdiği sınırlara girmediğinin anlaşıldığını bildirdi.

Bakan, Yunanistan’ın çizdiği kıta sahanlığının ise Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal ettiğinin açık olduğunu belirtti. Çavuşoğlu "Biz de ne dedik ‘Sahada ve masada zaten göstereceğiz’. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gemilerimiz tekrar bölgeye gitti” diye konuştu.

Bu anlaşmanın Türkiye’nin işine yaradığını belirten Çavuşoğlu, "Artık hiç kimse bize ‘Gerilim yaratıyorsunuz’ diyemez. Kimse bize artık ‘Oralara gitmeyin’ diyemez, dese de dinlemeyiz. Bunlar olmasaydı da biz orada haklarımızı arayacaktık, ama biz iyi niyet girişimlerine iyi niyet gösterdik." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS