Çin: Daha önce hiç böyle bir şey görmedik

Çin: Daha önce hiç böyle bir şey görmedik

Çin'de devlet destekli Bilim ve Teknoloji Gazetesi, dünyanın en büyük radyo teleskobu "Gök Gözü"nün uzaylı medeniyetlere dair kanıt bulmuş olabileceğini yazdı. Haber saatler içinde hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırıldı. Olay sosyal medyada spekülasyonlara yol açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce "Uzaylılara dair kanıt bulmuş olabiliriz" dediler, sonra aniden haberi kaldırdılar. Çin'de gündem dünya dışı yaşam.

Çin'in Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın resmi gazetesinde yer alan haberde, meşhur "Gök Gözü" teleskobunun daha önce görülmeyen dar bantlı elektromanyetik sinyaller tespit ettiği yazıldı. Dünyanın en büyük radyo teleskobu olan "Gök Gözü"nün yakaladığı sinyallerin incelemeye alındığı belirtildi. Haberde ABD ve Çin tarafından ortak fonlanan ve dünya dışı yaşamı arayan bir ekibin liderinin görüşüne de yer verildi. Çinli bilim insanı, bahsi geçen sıradışı sinyallerin öncekilere kıyasla tamamen farklı olduğunu vurguladı.

Haber, devlet destekli gazetede yayınlandıktan sonra sosyal medyada geniş yer buldu. Ancak saatler içinde gazeteden kaldırıldı. Haberin neden kaldırıldığına ilişkin açıklama yapılmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

500 metre çapındaki devasa "Gök Gözü" teleskobu, dünya dışı yaşamın keşfedilmesi konusunda kilit rol oynayabilir. Ancak uzmanlara göre tespit edilen elektromanyetik dalgalar, radyo parazitinden de ibaret olabilir.