Çin roketi nereye düşecek? Türkiye de dahil birçok ülke risk altında

Video: Çin roketi nereye düşecek? Türkiye de dahil birçok ülke risk altında

Çin'e ait bir roketin gövdesi, saatte 27 bin kilometre hızla kontrolsüz bir şekilde Dünya'yı turluyor. 30 metre uzunluğunda ve 18 ton ağırlığındaki gövdenin bu hafta sonu atmosfere iniş yapması bekleniyor. Roket parçaları yerleşim yerlerine düşebilir. CNN TÜRK Spikeri Semiha Şahin, detayları CNN International Muhabiri Will Ripley'le konuştu.

PENTAGON: ŞİMDİLİK VURMAYI PLANLAMIYORUZ

"Şu aşamada roketi vurmayı düşünmüyoruz. Okyanus ya da benzer bir bölgeye düşüp kimseye zarar vermeyeceğini umuyoruz." Bu sözler Amerikan Savunma Bakanı Lloyd Austin'e ait. Austin, Pentagon'un yörüngede başıboş gezen Çin roketini takip ettiğini açıkladı.

Çin, 29 Nisan'da uzay istasyonu için ilk modülünü taşıyan Long March-5B roketini fırlattı. Fırlatma başarılı geçti ancak roketin gövdesi kontrolden çıktı. Atmosfere geri giriş yapamayan 18 ton ağırlığındaki gövde yörüngede savrulmaya başladı. Avrupa Uzay Ajansı roketin önümüzdeki günlerde atmosfere "kontrolsüz yeniden giriş" yapacağını duyurdu. Roketin 41. kuzey ve 41. güney enlemleri arasında bir alana düşmesi bekleniyor.

İtalya merkezli sanal teleskop projesi, yörüngede savrulan Çin roket gövdesini görüntüledi. Parlak bir ışık huzmesi şeklinde görünen gövde, saatte 27 bin km hızla Dünya'yı turlamayı sürdürüyor.

TÜRKİYE DAHİL BİRÇOK ÜLKE RİSK ALTINDA

Uzmanlar roketin büyük bir kısmının atmosfere giriş sırasında yanacağını ancak belirli enkaz parçalarının yeryüzüne çakılma riski olduğunu duyurdu. Roket enkazlarının düşebileceği yerler arasında Türkiye de dahil birçok ülke var. Enkazların yerleşim yerlerini vurması halinde yaralanma ve can kaybı görülebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS