Son Dakika

Çinli Taykonotlar döndü

A A

18.09.2021 - 03:22 Son Güncelleme:

17 Haziran'da, "Uzun yürüyüş" adı verilen roketle uzaya gönderilen Çinli Taykonotlar döndü. Taykonotlar, 90 günlük görev süresiyle uzayda en çok zaman geçiren Çinliler oldu.

Teker teker kapsülden indirildiler, sandalyelerle taşındılar. Çinli Taykonotlar 90 gün sonra döndü.

Taykonotlar yörüngeye, uzay istasyonu inşası için gönderilmişti. “Uzun yürüyüş” adı verilen roket 17 Haziran’da, Gobi çölündeki fırlatma rampasından başarıyla havalanmıştı. O roket 3 ay sonra, yine Gobi Çölü’ne iniş yaptı.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, yeryüzüne ayak basan üç Taykonotun uzayda 3 aylık görev süresiyle en çok zaman geçiren Çinliler olduğu, ilke imza attıkları duyuruldu.

Üç Taykonot bu süre içinde günde iki kere uzay aracı dışında faaliyet gerçekleştirdi.

Uzay istasyonunun çekirdek modülünde görev alan Taykonotlar, yeni ek modüller için de hazırlık yaptı. Tiangong Uzay İstasyonu yapımı tamamlandığında bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak.

ABD, Kanada, Japonya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin ortak kullandığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi 2024’te bitiyor. Bu süre uzatılmazsa, Çin Uzay İstasyonu bu tarihten sonra yörüngedeki tek faal uzay istasyonu olacak.