Çipras eleştirilerin odağı oldu

Video: Çipras eleştirilerin odağı oldu

Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri üzerinden Türkiye’yi AB yaptırımları ile tehdit eden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Atina’da eleştirilerin odağı haline geldi. Hem muhalefet hem de yunan basını Çipras'ı "seçim öncesi şov yapmakla" suçladı.

Türkiye'ye yönelik tehditkâr açıklamaları ters tepti. Erken seçime hazırlanan Yunanistan Başbakanı Çipras’ın, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle seçim gezilerini yarıda kesip Dışişleri ve Savunma Konseyi’ni olağanüstü toplaması, Atina’da "Seçim öncesi şov" yorumlarına neden oldu. 

Çipras o toplantı sonrası yaptığı açıklamada Türkiye’yi hedef almış, Yunanistan veya Rum kesiminin egemenlik haklarının çiğnenmesi halinde bunun sonuçlarının olacağını söyleyip yaptırım tehdidinde bulunmuştu. 

Yaşananlar yunan medyasında "Çipras’dan seçim öncesi şov”, “Çipras Türkiye kozunu oynayıp seçmenleri etkilemek istiyor” yorumlarına neden oldu. 


To Vima gazetesinin haber sitesinde “Aleksis aklını mı kaçırdın? Ateş ile oynuyorsun” başlığı ile yayımlanan analizde "Çipras seçimleri kaybedecek. Bu yüzden de, belki durum değişebilir düşüncesiyle Türkiye kozunu oynuyor. Yunan tarafının seçim hesapları yapıp ateşe körükle gitmesi sorumsuzluktur. Bazı şeyler ile oyun oynanmaz” denildi. 


Protothema Gazetesi’nin haber sitesinde ise “Çipras önce kriz ortamı yarattı sonra da halkı yatıştırıcı konuşma yaptı. Özellikle dikkatli davranılması gereken Türk-Yunan ilişkileri, seçim öncesi oyunların dışında kalmalıdır” ifadesi kullanıldı. 


Gelişmeler muhalefetin de gündemindeydi. Ana muhalefetteki yeni demokrasi partisinin lideri Kiriakos Miçotakis, Çipras’ın Dışişleri ve Savunma Konseyi’ni olağanüstü toplamakla “Sorumsuz bir şekilde durumu abartıp dramatize etmeye çalıştığını” söyledi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS