Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB elçileri ile görüştü | Video

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB elçileri ile görüştü | Video

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupalı büyükelçilerle buluştu. Büyükelçiler Avrupa Birliği ile yeni bir sayfa için çağrı yaptı. CNN TÜRK'ün görüşmeye yakın yabancı diplomatik kaynaklarla yaptığı görüşmelerde, kaynaklar, görüşmeden olumlu bir izlenim edindiklerini söyledi, istikşafiler önemli bir fırsat kapısı değerlendirmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorularını sordular, yanıtlarını da ülkelerinin başkentlerine aktaracaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki büyükelçileri ile bir araya geldi, Avrupa Birliği'ne yeni bir sayfa çağrısını bir kez de Avrupalı büyükelçiler aracılığıyla yaptı.

GÖRÜŞMENİN ARDINDAN AVRUPALI BÜYÜKELÇİLERİN İZLENİMLERİ NE OLDU?

CNN TÜRK buluşmaya yakın yabancı diplomatik kaynaklarla görüşmeler yaptı. Edinilen bilgilere göre, toplantı büyükelçilerin ve başkentlerin akıllarındaki sorulara cevap bulabilmeleri için önemli bir buluşma oldu. İşbirliğini geliştirme ve karşılıklı yanlış anlamaların önüne geçmek için önemli bir fırsat kapısı değerlendirmesi yapılırken, kaynaklar "Bu tarz toplantıları yönetimlerin düşüncelerini daha iyi anlamak ve karşılıklı etkileşimi artırmak için önemli bir fırsat olarak görüyoruz" sözlerini kullandı.

Bazı yabancı diplomatik kaynaklar, "Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanının ifadelerinden iyi bir izlenim edindik. Geçtiğimiz dönemdeki gibi tansiyonu yükseltici adımlardan uzak durulması iki tarafında faydasına değerlendirmesini yaptı. İstikşafilerin başlamasının işbirliği açısından bir fırsat penceresi açacağı hem AB diplomatlarınca altı çizilen bir diğer başlık oldu.

Türkiye ve Yunanistan'ın 25 Ocak'taki istikşafi görüşmelerinde Türk tarafını Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal temsil edecek. Yunan tarafını ise daha önceki görüşmelerde Yunan heyetine başkanlık eden Dışişleri Müsteşarı Apostolides olacak. Yunan tarafı görüşmelerde tek gündem maddesinin deniz yetki alanları olduğunu dile getirirken, Ankara iki ülke gündemindeki tüm başlıklar masada olacak ifadesini kullanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS