Cumhuriyetçiler 2 eyalette seçim kaybetti

Video: Cumhuriyetçiler 2 eyalette seçim kaybetti

2020 Amerikan Başkanlık Seçimleri’ne bir yıl var; ancak yarış şimdiden kızışmış durumda.. Kongre'de devam eden azil soruşturması Trump'ın elini zayıflatıyor. Bu durum ülkede yapılan özel seçimlere de yansıdı. Trump'ın desteklediği adaylar 2 kritik eyalette seçimi kaybetti.

Hakkında başlatılan azil soruşturması sebebiyle zaten zor günler geçiriyordu. Şimdi üstüne bir de seçim yenilgisi eklendi. Amerikan Başkanı Trump'ın desteklediği cumhuriyetçi adaylar iki önemli eyalette kaybetti.

Ülkedeki özel seçimler kapsamında Mississippi ve Kentucky eyaletlerinde valilik seçimleri yapıldı, Virginia eyaletindeyse senato ve delege meclisi seçimleri düzenlendi. Trump'ın, 2016'da kolaylıkla aldığı güney eyaleti Kentucky'de resmi olmayan sonuçlara göre valilik
Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçti.

Eskiden sık el değiştirse de son yıllarda gitgide demokratların kalesi haline gelen Virginia eyaletinde de kazanan yine Demokratlar oldu. Hem Eyalet Senatosu seçimleri hem de Delege Meclisi seçimlerinde yarışı demokratlar önde tamamladı. Gazala Haşimi eyalet tarihinde seçilen ilk Müslüman senatör ünvanlını kazandı.

Mississippi'deki valilik seçimi ise Trump'ın yüzünü güldürdü.. Mevcut Vali Yardımcısı Cumhuriyetçi Tete Reeves oyların yüzde 52,1'ini alarak vali seçildi.

3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimleri için ülkede yarış şimdiden kızışmış durumda. Hakkında azil soruşturması devam eden başkan Trump'ın ulusal çaptaki kamuoyu yoklamalarında seçmenlerden aldığı destek oranının düştüğü gözleniyor. Ancak NEW York Times’ın katkı sağladığı bir anketin sonuçları dikkat çekti. Ankete göre, Demokrat Parti’de adaylık yarışında önde olan Elizabeth Warren, Trump için adeta ‘kolay lokma.’ Mevcut durumda Warren, Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti’nin birbirine yakın oy aldığı 6 eyaletin sadece birinde kazanabiliyor..
Buna karşın, Demokrat Parti’deki adaylık yarışında Warren’ın gerisinde kalan Joe Biden, anketin yapıldığı 6 eyaletin dördünü kazanıyor. Anketten çıkan bu sonuçlarının demokratları alarma geçirdiği söyleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS