Cumhuriyetçiler ve Demokratlar sıkı bir yarış içinde... ABD Kongresi'nde son durum ne? | Video

Video: Cumhuriyetçiler ve Demokratlar sıkı bir yarış içinde... ABD Kongresi'nde son durum ne? | Video

Gözler, Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden başkanlık yarışında, Donald Trump ve Joe Biden Beyaz Saray'ın anahtarı için yarışırken, bir yandan da iki kanatlı kongre için mücadele sürüyor. Gelin Temsilciler Meclisi ve Senato'dan oluşan Amerikan Kongresi'ndeki son durumu inceleyelim.

Seçimlerin kıran kırana geçtiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar sadece Beyaz Saray için değil, Kongre’nin kontrolü için de sıkı bir yarış içinde.

Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar Demokratların, Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu koruyacağına işaret ediyor.

Senato tarafında ise 'çoğunluğu kimin sağlayacağı' yarışı Georgia Eyaletinde düğümlenmiş durumda.

Senato’da seçim öncesinde Cumhuriyetçilerin 53, Demokratların da 45 sandalyesi bulunuyordu. İki bağımsız üye de yasama çalışmalarında demokratlarla birlikte hareket ediyordu.

Her eyaletten iki temsilcisi bulunan 100 üyeli Senato’da mevcut sonuçlar, hem Demokratların hem de Cumhuryetçilerin 48’er sandalye kazandığını gösteriyor.

ABD’de senatörlerin görev süresi altı yıl ve her iki yılda bir 100 üyenin bulunduğu senato’nun yaklaşık 3’te 1’i yenileniyor. Bu yıl yarış 35 koltuk için yapılıyor.

Seçilen başkanın etkili bir yasama faaliyeti yürütebilmesi Kongre’nin iki kanadını da denetlemesine bağlı.

Siyasi analizler, Demokratların Georgia’da senatör çıkaramaması durumunda, kendileriyle hareket eden bağımsızlarla birlikte 50 sandalyeye ulaşması ve başkanlığı da kazanması halinde çoğunluğu sağlayacağını, ancak yasama gücünün kırılgan bir hal alacağını söylüyor.

435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde ise, demokratlar bazı yerlerde seçimi kaybetmesine karşın çoğunluğu ellerinde tutmayı sürdüreceğe benziyor. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk olabilmek için 218 sandalye gerekiyor. Şimdiye kadar olan sonuçlara göre Demokratların 208, Cumhuriyetçilerin ise 195 sandalyesi bulunuyor.

Demokratlar, kampanyalarının merkezine koronavirüs salgını nedeniyle Trump yönetiminin uyguladığı politikalara yönelik eleştirileri oturttu. Cumhuriyetçiler ise ekonomik alandaki olumlu tabloyu ön plana çıkardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS