Dev teleskop böyle çöktü | Video

Dev teleskop böyle çöktü | Video

Yakın zamana kadar dünyanın en büyük radyo teleskobu olarak bilinen Porto Riko'daki Arecibo Teleskobu çöktü. O anlar kameraya yansıdı. Gözlemevinde bulunan 305 metrelik çanak, James Bond'un "GoldenEye" adlı filminde yer almıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Filmlere konu olan, bir zamanlar dünyanın en büyük teleskobu Porto Riko'daki Arecibo Teleskopu böyle çöktü.

57 yıldır faaliyette olan teleskobu destekleyen kablolardan ikisi Ağustos ayında koptuktan sonra gözlem evi kapatılmıştı.

Radyo teleskobun 900 ton ağırlığındaki enstrümanları, 305 metre genişliğindeki yansıtıcı çanağın üzerinde 137 metre yükseklikte asılı bulunuyordu.

305 metre yükseklikteki enstrümanlar düşerek yansıtıcı çanağa zarar verdi. Olayda herhangi bir yaralanma olmadı. Amerikan Ulusal Bilim Vakfı geçen ay, teleskobu destekleyen kablolardaki aşınmayı tamir etmenin çok tehlikeli olacağı için tamamen yıkılması gerekeceğini açıklamıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

305 metrelik çanak James Bond'un GoldenEye adlı filminde yer almıştı.

Dünyada bu büyüklükteki sayılı teleskoplardan biri olan Arecibo, uzun bir süre dünya genelindeki bilim insanları tarafından uzaktaki gezegenleri incelemek, dünya için tehlike oluşturabilecek asteroidleri takip etmek ve uzayda muhtemel yaşam izleri ile ilgili ipuçları toplamak için kullanılmıştı.