Soykırım demedi, hedef oldu! Fransız tarihçi hukuk mücadelesi başlattı

Video: Soykırım demedi, hedef oldu! Fransız tarihçi hukuk mücadelesi başlattı

Fransa, 1915 olaylarının "soykırım" olarak nitelenmesini eleştiren bağımsız araştırmacıları hedef almaya devam ediyor. Fransız Tarihçi Maxime Gauin, hukuk mücadelesi başlattı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdüren Fransız Tarihçi Maxime Gauin 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemediği için hedefteki bir akademisyen. Gauin, Les Nouvelles D’Armenie dergisinin internet sitesindeki aleyhinde çıkan yazılarla ülkesinde itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor ve hakaretlere maruz kalıyor.

Fransız araştırmacı, aleyhindeki kampanyayı yürüten isimler, eski Asala teröristi Ara Toranyan ile Diaspora Ermenileri’nin lyon bölgesindeki temsilcisi sayılan Samuel Tilbiyan’a karşı hukuk mücadelesi başlattı. Daha önce de Fransa’daki ‘Ermeni Devrimci Federasyonu’ üyelerine karşı hakaret ve iftira davası açarak kazanan Gauin’in duruşması Paris’te görüldü. Maxime Gauin'ın ifade özgürlüğünü ve itibarını korumak amacıyla açtığı davanın sonucu henüz belli değil Bir sonraki duruşmanın bu ay içerisinde yapılması bekleniyor.

Gauin 2017 yılında, benzer saldırılar karşısında aynı kişilere dava açmıştı. Paris Yüksek Mahkemesi Fransız araştırmacıyı hedef alan ifadelerinin karalayıcı nitelikle olduğu kabul etse de, bir zararın söz konusu olmadığı gerekçesiyle Toranyan ile Tilbiyan’ın serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Maxime Gauin, 2011’den bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olarak 1915 olayları üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda Avrasya incelemeler Merkezi’nde de görev yapan Gauin verdiği demeçlerde, Türkiye’ye 8 yıl önce, Fransa’daki baskı nedeniyle geldiğini söylemişti. Fransa’daki aşırı milliyetçi Ermeniler'den tehdit aldığını belirten tarihçi, Türk tezlerinin haklılığını görünce her ortamda dile getirdiğini, bu yüzden aşırı milliyetçi Diaspora Ermenileri'ni rahatsız ettiğini söylüyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS