Doğmamış bebeği de etkiliyor

Video: Doğmamış bebeği de etkiliyor

Belçika'da yapılan bir araştırma, hava kirliliğinin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre, kirlilik plasentaya kadar inerek 'doğmamış bebekleri de etkiliyor.
 

Dünyanın dört bir yanında günden güne artan hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediği ömrü kısalttığı biliniyordu. Ancak Belçika’da hamile kadınlarla yapılan bir araştırma anne karnındaki bebeklerin de doğrudan trafik ve fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan kirliliğe maruz kaldıklarını ortaya çıkardı.


Belçika Hasselt Üniversitesi'nde yapılan araştırma kapsamında, sigara kullanmayan 25 kadının plasentaları incelendi ve İncelenen tüm plasentaların cenin tarafında, her bir milimetreküpte binlerce "hava kirliliği partikülü" bulundu. Anne ve fetüsün dolaşım sistemlerini birbirinden ayıran bir organ olan plasenta, dokuların oluşması için gerekli olan besinleri ve oksijeni bebeğe taşıyor, ayırdığı atık maddeleri annenin vücuduna gönderiyor. Araştırma, annenin soluduğu havadaki partiküllerin plasenta bariyerine sızabildiğini gösteren ilk çalışma olması açısından önem taşıyor.

Araştırma heyetinin başkanı Prof. Tim Nawrot gelecek nesillerin korunması için onların kirli havaya maruz kalmasını önlememiz gerekiyor uyarısı yaptı. Nawrot, "hava kirliliğini azaltmak hükümetlerin görevi, ancak insanlar en azından işlek caddelerden uzak durmalı" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya nüfusunun yüzde 90'ı hava kirliliğinin kabul edilebilir sınırların üstünde olduğu yerlerde yaşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS