DSÖ Temsilcisi CNN TÜRK'e konuştu

Video: DSÖ Temsilcisi CNN TÜRK'e konuştu

Koronavirüs salgınını pandemi ilan eden Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, CNN TÜRK'e konuştu. CNN TÜRK Muhabiri İrem Koca'nın sorularını yanıtlayan Ursu, "Vvakaların artması çok muhtemel, Türkiye hazır olmalı" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsü küresel salgın, yani pandemi ilan etti. Örgütün Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, bunun ne anlama geldiğini CNN TÜRK'te anlattı.

Tüm ülkeler, paniğe kapılmadan, durumun ciddiyetini anlamalı. Acil durum ilanı, ülkelerin, en üst seviye önlemleri devreye sokması içindi. Daha önce koronavirüse bağlı bir pandemiyle hiç karşılaşmadık. Dünyada vaka görülen ülke sayısı 114’e ulaştı. ölümlerin yüzde 90’ı 4 ülkede gerçekleşti. 57 ülkede vaka sayısı 10'un altında. Türkiye de onlardan biri. Henüz tek bir vaka var ama salgına dönüşmesi ihtimaline hazır olunmalı.

Peki ya Türkiye'de vakalar artarsa?

Türkiye'de de vakaların artması çok muhtemel. Devletin salgının yayılmasını için aldığı önlemleri gördük. Türkiye bu aşamada yeterli kapasiteye sahip.

Salgın endişesi bu kadar yayılmışken, bir de tedavi ve korunma yöntemleri konusunda tartışmalı öneriler var.

Henüz koronavirüse karşı bildiğimiz bilimsel bir tedavi yöntemi yok, aşısı yok. Sadece semptomları tedavi etmeye çalışıyoruz. Sarımsak yiyin, kelle paça çorbası için gibi önerilerin hiç bir bilimsel dayanağı yok.

Akıllardaki bir başka soru ise, virüsün etkisi yazın azalır mı?

Solunum yolu hastalıkları yaz aylarında düşüş gösterir, bu bilimsel bir gerçek ama COVID-19’un da aynı eğilimi gösterip göstermeyeceğini kesin olarak bilmiyoruz. Şu anda böyle bir şeyi kesin olarak söyleyemeyiz.

Ve karantina endişesi

Karantina kararı her ülkenin kendi risk analizi doğrultusunda verilir. Şu kadar vaka görüldü, karantinaya alınmalı denilemez. Ayrıca bir ülkenin tamamıyla kapatılması sosyal ve ekonomik açıdan çok olumsuz sonuçları olabilir.

Bu aşamaya gelinmeden, hijyen önlemleri, kişisel mesafenin korunması, şüpheli vakaların izole edilmesi ve izlenmesi, doğabilecek büyük sorunların önlenmesi için elzem.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS