Dünya çapında 38 ülkede ABD üssü var

Video: Dünya çapında 38 ülkede ABD üssü var

Dünya'nın en büyük ordularından birine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nin, Avrupa’dan Ortadoğu’ya Dünya’nın birçok ülkesinde de askeri üssü var. Peki, ABD’nin hangi ülkede kaç askeri personeli bulunuyor?

NATO yani Kuzey Atlantik Anlaşma Örgütü’nün en büyük ordusuna sahip olan Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda, yurt dışında en çok askeri üssü olan ülke. ABD’nin dünya çapında 38 ülkede askeri üs varlığı bulunuyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından, 1991’deki birinci Körfez Savaşı’ndan bu yana ABD, Orta Doğu’da geniş askeri üs ağına sahip. Öyle ki Amerika’nın bölgede 11 ülkede toplam 46 askeri üssü var ve bu üslerde yaklaşık 54 bin Amerikan askeri olduğu belirtiliyor. ABD’nin bölgedeki en büyük üssü Katar’da. 1996 yılında inşa edilen üste, çoğunluğu hava kuvvetleri mensubu olan 10 binden fazla Amerikan
askeri bulunuyor.

En büyük üs Katar’da olsa da, en çok ABD Askeri Kuveyt’teki üste. Amerika Birleşik Devletleri,  birinci Körfez Savaşı’ndan bu yana Kuveyt’le savunma işbirliği anlaşmasını sürdürüyor. Bu sebeple “NATO dışında ABD müttefiki” statüsüne sahip olan Kuveyt’teki Amerikan askeri sayısı 15 binden fazla.

Kitle imha silahları var gerekçesiyle Mart 2003’te Irak’ı işgal eden ABD’nin bu ülkede 9 askeri üssü var. Amerika, 2011 yılında Irak’tan çekilse de buradaki varlığını söz konusu askeri üslerle güçlendirdi. 9 askeri Amerikan üssünde, 5 bin Amerikan askeri görevli.

Demokrasi gelecek denen Irak’ta 1 milyonu aşkın kişi hayatını kaybetti. Halen etnik ve mezhepsel gerilim yaşanıyor. ABD 2014'te DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle Suriye’ye girdi. Suriye krizinin başlangıcından bu yana bölgede 18 üs inşa etti. ABD terör örgütü YPG/PKK ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusundaki geniş alanı kontrolünde tutuyor. Söz konusu bölgedeki 18 üste ve askeri noktalarda yaklaşık 2 bin Amerikan askeri bulunuyor. Bugünlerde bu askerlerin bir bölümü Irak’a geçiyor.

ABD, bölgedeki en yakın müttefiki İsrail’de de 2 askeri üsse sahip. Buradaki üste, füze saldırına karşı geliştirilmiş teknoloji ile donatılmış askeri savunma sistemleri yer alıyor.

Amerikan yönetimi 11 Eylül 2001’de “ikiz kuleler” saldırılarıyla sarsıldı. Washıngton “saldırının ardında terör örgütü El Kaıde var” dedi ve ABD
örgüt elebaşı Usame Bin Ladin’i yakalamak için Afganistan’a girdi. 2001 yılında bin 300 Amerika askeri bölgede konuşlandı, 2010 yılına gelindiğinde bu sayı 100 bine kadar ulaştı. Günümüzde ise Afganistan’da bulunan Amerikan askeri sayısı yaklaşık 14 bin.

Amerikan işgalinden 18 yıl sonra Afganistan’da Taliban hiç olmadığı kadar güçlendi, terör saldırılarında her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ortadoğu’daki askeri varlığı açısından zenginliğini Latin Amerika’daki üsleri takip ediyor. ABD panama ve porto Riko’da 12’şer, Kolombiya’da 9 ve Peru’da 8 olmak üzere Latin Amerika’da toplam 41 askeri üsse sahip.

ABD askeri üs konusunda Avrupa’da da azımsanmayacak gücü var. ABD’nin bölgede 10 ülkede askeri üssü bulunuyor. Avrupa’daki en kabalık Amerikan ordusu yaklaşık 9 bin 200 asker ile Almanya’da.

Amerika Birleşik Devletleri 2 askeri üssüyle Türkiye’de yer alıyor. Adana’ya 10 km uzaklıkta bulunan İncirlik Üssü’nde yaklaşık 2 bin 500 Amerikan askeri görevli. İzmir Çiğli’de yer alan hava üssünde de 42 uçak ve 300 askeri personel bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS