Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan aşı açıklaması | Video

Video: Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan aşı açıklaması | Video

Dünyada koronavirüs için yaklaşık 200 aşı çalışması yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Gebreyesus, yapılan çalışmalara değindi. Ancak aşı adaylarının işe yarayacağına dair hiçbir garantilerinin olmadığını söyledi.

Dünya küresel salgını yenmek için 200 aşı çalışması yapıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, bu aşı adaylarının işe yarayacağına dair bir garanti olmadığını söyledi.

Örgütün Genel Direktörü Tedros Gebreyesus, Cenevre'deki merkezde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Birleşmiş Milletler zirvesine katılan ülkelerden aşı ve tedavi programları için destek istedi. Koronavirüs aşısı ve tedavisinde hedefe ulaşmak için 15 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü eşgüdümünde yürütülen küresel erişim programı sayesinde pandeminin kontrol altına alınabileceğini kaydeden Gebreyesus, program için bugüne kadar sadece 3 milyar dolar toplanabildiğini anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Gebreyesus'a göre daha fazla aşı adayı, daha etkili ve güvenli aşı bulma şansını artırabilir. Ancak dünya genelinde yürütülen 200 aşı çalışmasının işe yarayacağına bir garanti yok.

Öte yandan, toplantıya katılan küresel aşı ve aşılama birliği üst yöneticisi Dr. Seth Berkley, Çin'in henüz yürütülen programa katılmadığını belirtti. Covax programına şimdiye kadar 156 ülke katıldı. Bu ülkeler arasında Çin ve ABD yok.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS