Dünyaca ünlü sanatçılardan Filistin'in için boykot

Video: Dünyaca ünlü sanatçılardan Filistin'in için boykot

İsrail'de düzenlenecek Eurovision şarkı yarışmasına yönelik protestolar sürüyor. Filistinli aktivistler yarışmanın boykot edilmesi için kampanyalarına hız verdi.

Tel Aviv’de, Mayıs’ta yapılacak Eurovision müzik yarışması için hazırlıklar sürerken, İsrail'e karşı Filistin’in mücadelesine destek veren BDS hareketi, hükümetleri ve geceye katılacak sanatçıları yarışmayı boykot etmeye çağırdı.


BDS hareketinin çağrısına, İngiliz sanatçılardan yanıt geldi. Dünyaca ünlü rock grubu Pınk Floyd'un solisti Roger Waters'ın da aralarında bulunduğu 50'den fazla sanatçı, yarışmanın yayınlanacağı BBC kanalına ve Avrupa Yayın Birliği’ne mektup yazdı. “İsrail’in Filistinlilere uyguladığı insan hakları ihlallerini görmezden gelemeyiz. BBC Eurovision’a baskı yapsın, yarışma İsrail’de düzenlenmesin" denildi. BBC ise, yarışmanın nerede düzenleneceğini seçme hakkına sahip olmadıklarını belirtti.
Yarışmanın ertelenmesi için 16 bin imza toplandı. Filistin BDS hareketi yarışmaya üç buçuk ay kala kampanyalarına hız verdi. Diğer yandan İsrail yönetimi Tel Aviv’de yarışmaya yönelik protestolara karşı hazırlık yapıyor.


Yarışmanın İsrail’de düzenlenmesinin sebebi, geçen yılki yarışmayı İsrail asıllı şarkıcı Netta Barzilai'nin kazanması. Barzilai’de olup bitene sessiz kalmayarak “Protestoya inanıyorum ama boykota inanmıyorum. Eurovision bir Avrupa yarışması. İsrail'e değil Avrupa’yla ve tüm dünyayla ilgili.” Diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS