"Dünyadaki kaynaklar hızla tükeniyor"

Video: "Dünyadaki kaynaklar hızla tükeniyor"

Dünya Doğayı Koruma Vakfı dikkat çeken bir rapor yayımladı. Rapora göre, insanoğlu dünyanın sunduğu kaynakları 2 kat hızla tüketiyor. Yani bu tüketim hızında kaynakların yetmesi için bir değil, neredeyse 3 dünyaya ihtiyaç var.

"Avrupalılar, sanki bir değil 3 dünya varmış gibi yaşıyor. Doğal kaynaklar hızla tükeniyor." Dikkat çeken uyarıyı, Dünya Doğayı Koruma Vakfı yaptı.


Vakıf, küresel ayak izi ağı ile birlikte AB ülkelerinin doğal kaynakları tüketme hızını baz alınarak bir araştırma yürüttü ve araştırmadan çıkan sonuçlar hazırlanan bir raporla paylaşıldı.


Rapora göre insanoğlu dünyanın sunduğu kaynakları 2 kat hızla tüketiyor. Hatta öyle ki AB ülkelerinde 2019 yılı sonuna kadar tüketilmesi öngörülen kaynaklar daha yılın yarısına gelmeden, 10 Mayıs'ta bitti.


Rapora göre, Avrupa Birliği ülkeleri arasında doğal kaynakları en hızlı tüketen ülke Lüksemburg.


Çünkü Lüksemburg 2019 yılı doğal kaynak rezervlerini 16 Şubat itibariyle tüketti.


En tasarruflu AB ülkesi olan Romanya’nın 2019 yılı kaynaklarının 12 Haziran’da tükenmesi öngörülüyor.


Rapordaki sonuçların ardından, Dünya Doğayı Koruma Vakfı, yaşam kaynaklarının korunması konusunun Avrupa siyasetinin gündemine alınması gerektiği çağrısını yaptı.


Mayıs ayı sonundaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra, sürdürülebilirlik konusunun Avrupa Birliği’nin ana temalarından biri halini alması bekleniyor.


Uzmanlara göre doğal kaynaklara yönelik en büyük tehdit, iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının salınımı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS