Edeka'nın Türk-Alman ilişkisi reklamına ırkçılardan tepki | Video

Video: Edeka'nın Türk-Alman ilişkisi reklamına ırkçılardan tepki | Video

Bir Alman süpermarket zincirinin yaşlı ve yalnız Alman bir erkeğe Türk komşularının yardım etmesini konu alan duygusal reklam filmi, 3.5 milyon izlenmeye ulaşmıştı. Büyük beğeni toplayan o reklam, ırkçıları rahatsız etti. Aşırı sağcılar Alman marketi boykot çağrısı yaptı.

Almanya’da süpermarketler zinciri Edeka’nın dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini ele aldığı reklam, tüm dünyada konuşulmuştu.

Bir Türk ailenin yalnız yaşayan ve koronavirüse yakalanan yaşlı bir Alman’a yardım etmesi, “En güzel şey dost kazanmak” mesajı verilmesi izleyenleri duygulandırırken, aşırı sağcıları öfkelendirdi.

Sosyal medyada ırkçı ve aşırı sağcı mesajlar paylaşan bazı Almanlar, reklamın Almanları kötü gösterdiğini ve Almanlara karşı ırkçılık yaptığını savundu. Edeka’ya karşı boykot çağrısı yaptı.

Toplumu ikiye bölen o reklamın ilk sahnesinde yaşlı bir kişi kahvaltı ediyor. Dışarıda Türk çocuklar teneke şişeyle oyun oynuyor. Onların sesinden rahatsız olan yaşlı bir Alman, çocukların şişesini ayağıyla eziyor.

Bir başka sahnede Türk aile yine coşkulu. Yemekler yeniliyor, çaylar içiliyor. Yalnız başına noel ağacı süsleyen kişi, ikram edilen baklavayı kabul etmiyor.

Sonunda o kişi koronavirüse yakalanıyor. Herkes Noel'i kutlarken, yalnız kalan o yaşlıya, Türk aile yemek getiriyor. Yanında da Türk baklavası ikram ediyor.

Yaşlı kişinin yemekleri kabul etmesiyle, hem gözler doluyor hem yürekler ısınıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS