Ege Denizi'ne "Ağdan duvar"

Video: Ege Denizi'ne "Ağdan duvar"

Düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya geçiş kapısı olarak gördüğü Yunanistan'dan mülteci ve göçmen geçişlerini önlemek için adımlar peş peşe geliyor. Göçmenlere olan yaklaşımıyla sık sık eleştirilerin odağı olan Atina, Ege Denizi'nde bir "Ağdan duvar" örecek.

Yunanistan göçmen geçişlerini önlemek için yine çok tartışılacak bir adım atma hazırlığında.


Atina “Yüzer koruma sistemi” adı verilen “ağdan barikat” için Yunanistan Savunma Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, 2 bin 700 metre uzunluğunda olması planlanan özel ağ satın alımı için ihale açtı. Ağın maliyeti 500 bin euro olarak hesaplandı.


İhale şartlarına göre satın alınacak sarı-turuncu renklerdeki ağların yüksekliği, 50 santimi suyun üstünde olmak üzere en az 1 metre 10 santim olacak. Ağların ağırlığı ise metre başına 7 kilogramı geçmeyecek.


Ağdan duvarın ilk olarak Avrupa’nın en kötü şartlardaki mülteci kampını bulunduran Midilli Adası açıklarında denenmesi öngörülüyor. Mülteci ve göçmenleri taşıyan botların ağlara çarpmamaları için de uyarı ışıkları bulunacak.


Yunanistan mülteci ve göçmenlere karşı uyguladığı sert politikayla sık sık eleştiriliyor. Son olarak Yunan askerlerinin düzensiz göçmenleri Türkiye sınırına yasadışı bir şekilde bıraktığı görüntüler çok konuşulmuştu.


Meriç Nehri'nin Türkiye sınırında kaydedilen görüntülerde Yunan askerleri, göçmenleri botlarla Türkiye sınırına bırakıyordu. Yunan güvenlik güçleri daha önce de birçok yasadışı uygulamaya imza atmıştı.


Yunan askerleri Avrupa’ya gitmek isteyen Pakistan ve Afganistan uyruklu göçmenleri yakalamış ve öldüresiye dövmüştü. Göçmenleri Türkiye kurtarmıştı.


Yunan güvenlik güçleri deniz yoluyla ülkeye ulaşmaya çalışan göçmenleri de hedef alıyor. Yunan askeri göçmenleri taşıyan şişme botları demir çubuklarla batırmış, kullanılmaz hale getirmişti. Motorları da tahrip edilen tekneler Türkiye karasularına doğru itilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS