El Salvador'un tartışmalı hapishanesi

El Salvador'un tartışmalı hapishanesi

El Salvador'un dünya cezaevi koşullarına aykırı mega hapishanesine 2 bin çete üyesi mahkûm daha transfer edildi. Mahkumlar, hapishaneye yine yalın ayak, yarı çıplak ve ters kelepçeli halde getirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burası Orta Amerika ülkesi El Salvador'da çete üyeleri için yapılan bir hapishane. Cezaevine çete üyesi 2 bin mahkûm daha nakledildi.

İlk görüntülerdeki gibi bu tutuklular da sadece beyaz şortlarla, yalın ayak bir biçimde koşarak, ters kelepçeyle, yeni hapishaneye getirildi.

“Şu anda sayıları 4.000 olan Terörizm Hapsetme Merkezi'ne transfer edilen tüm bu terörist çete üyeleri, çetelerine veya sevgili El Salvador'umuzun ilçelerine, mahallelerine ve şehirlerine asla geri dönmeyecek.” Ülkenin adalet bakanı mahkumları bu sözlerle tehdit etti.Hapishaneye yeni getirilenlerin çete mensubu olduğu tahmin ediliyor. Ancak insan hakları izleme örgütü, Mart 2022'den bu yana yapılan 60 binden fazla tutuklamanın haksız olabileceğini, hapishanede tutulanlara işkence yapıldığını kaydetti.

Amerika kıtasının en büyük hapishanesi, başkent San Salvador'un 74 km güneydoğusunda bulunuyor. 5 metre yükseklikte beton duvarları var. Toplamda 40 bin mahkûm kapasitesine sahip.

El Salvador, yıllardır çatışmalara giren çetelerle mücadele ediyor. Başlatılan operasyonla ülkede olağanüstü hal ilan edilmiş, 65 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Dünya, El Salvador'dan gelen görüntüleri konuşuyor: Mega hapishaneye böyle götürüldüler

Dünya, El Salvador'dan gelen görüntüleri konuşuyor: Mega hapishaneye böyle götürüldüler