None

Elon Musk'tan küresel internet

Elon Musk'tan küresel internet

Elektrikli otomobil markası Tesla ile otomotiv sektörüne yeni bir soluk getiren Elon Musk'tan dev proje. Musk, Starlink adını verdiği proje ile uzaya uydu göndererek interneti tüm dünyanın kullanımına sunmayı hedefliyor. İlk 60 uydu Amerika Birleşik Devletleri'nin florida eyaletinde bulunan uzay üssünden fırlatıldı.

Yakın zamanda elektrikli aracı Tesla’yı uzaya gönderen şirket CEO’su Elon Musk, Bu kez de tüm dünyaya internet sağlamak amacıyla yola çıktı.

Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, Starlik adında bir proje geliştirdi. Projenin amacı dünyanın her yerinden uydu ile internete bağlanmak.

Starlik ile internet hızının artması ve internet erişimi bulunmayan noktaların da online dünya ile buluşması hedefleniyor.

Proje kapsamında, 60 uydu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Şirket CEO’su Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda bu proje ile uydular sayesinde dünyanın her yerinden internet erişimi sağlamayı amaçladıklarını dile getirmişti.

SpaceX, Starlink kapsamında toplam 12 bin internet uydusunun uzaya yollanmasını planlıyor.

Küresel internet projesinin 2027 yılında tamamlanması bekleniyor.