"En güçlü donanma Türkiye'de"

Video: "En güçlü donanma Türkiye'de"

İsrail'de bir üniversitede yapılan araştırmada Türk donanmasının Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma olduğu belirtildi. Tel Aviv yönetiminin "bu muhtemel tehdidi" ciddiye alması gerektiği uyarısı yapıldı. Peki, bu araştırmanın detayları neler? Bölgedeki aktörlerden Yunanistan ve İsrail donanması hangi güçlere sahip? İşte detaylar...

"Türk donanması Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma." Bu ifade İsrail’deki Hafa Ünviersitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'ne ait.

"TÜRK DONANMASI, 20 YILDA ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ"

Üniversitede yapılan ve Ocak 2021'de yayımlanan araştırmada Türk donanmasının son 20 yılda çehresini ve gücünü değiştirdiği vurgulanırken, Türkiye'nin artan deniz gücünün İsrail için gelecekte potansiyel bir tehdit oluşturabileceği belirtildi. Ve İsrail yönetimine de "bu muhtemel tehdidi" ciddiye alması yönünde uyarı yapıldı.

İsrail'deki üniversitenin "muhtemel tehdit" olarak tanımladığı Türk donanması, Mavi Vatan'da zorlu görevleri pek çok savaş gemisiyle yerine getiriyor. Türk donanmasında 16 fırkateyn, 10 korvet, 12 denizaltı, 19 hücumbot, 11 mayın temizleme gemisi ve 35 karakol gemisi görev yapıyor.

YENİ DENİZALTI VE SAVAŞ GEMİSİ PROJELERİ SÜRÜYOR

İsrail’deki üniversitenin raporunda Türk donanmasının birkaç yıl içinde göreve başlayacak 6 denizaltıyla daha da güçleneceği, Türk Deniz Kuvvetleri'nin böylece 12 ila 14 gelişmiş denizaltıya sahip olacağı belirtilirken, bu durumun İsrail karşısında Türkiye'ye büyük bir üstünlük kazandıracağı da aktarıldı.

Türkiye, yeni nesil denizaltı projesi kapsamında 6 yeni denizaltı inşa ediyor. Bu denizaltılardan ilki geçtiğimiz dönemde suya indirilmişti. 2027'de ise tamamının göreve başlaması bekleniyor. Ayrıca 4 adet i sınıfı fırkateyn, çok sayıda hücumbot ve kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen çok maksatlı amfibi hücum gemisi Anadolu geliştiriliyor.

YUNANİSTAN, İSRAİL DONANMASI HANGİ ADIMLARI ATIYOR?

Türk donanmasının incelendiği İsrail'de de donanmaya büyük yatırım yapılıyor. İsrail'in fırkateyni bulunmazken 4 adet korveti, 5 denizaltısı ve 48 devriye gemisi bulunuyor. Envanterde mayın temizleme gemisi ise yer almıyor.

Türkiye'nin sahada ve masada sık sık karşı karşıya geldiği Yunanistan da donanmasını güçlendirmeye çalışıyor. Atina yönetiminin tam 13 adet fırkateyni bulunurken korveti bulunmuyor. 11 adet denizaltısı olan yunan deniz kuvvetlerinde 35 devriye gemisi ve 3 adet mayın temizleme gemisi görev yapıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS