Ermenistan'ın arkasında hangi güçler var? Uzman isimden CNN TÜRK'te çapıcı analiz

Video: Ermenistan'ın arkasında hangi güçler var? Uzman isimden CNN TÜRK'te çapıcı analiz

Ermenistan Azerbaycan'a ait köylere saldırdı, 5 sivil hayatını kaybetti. Azerbaycan'ın karşılık vermesiyle çatışmalar büyüdü. Azerbaycan güvenlik konseyi olağanüstü toplandı. Ülkede savaş hali ilan etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni ordusunda görevli 550'den fazla askerin öldürüldüğünü duyurdu. Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, gelişmeleri CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi.

AZERBAYCAN'DAN SAVAŞ HALİ İLANI

Ermenistan bir kez daha Azerbaycan'a saldırdı. Azerbaycan yönetimi savaş hali ilan etti. Güvenlik konseyi olağanüstü toplandı. Sonunda, savaş halinin başkent Bakü dahil 19 il ve ilçede uygulanacağı açıklandı. "Saat 21:00 ile 06:00 arası sokağa çıkışlar izne tabi olacak" dendi.

ERMENİSTAN AZERİ KÖYLERİNİ VURDU

Azerbaycan ordusunun açıklamasına göre, Ermenistan Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı. Yoğun bombardıman sonucu sivil can kayıpları yaşandı. Yaralananlar oldu. Ermeni güçlerinin, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı. Ermenistan'da da savaş hali ilan edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 6 köyün Ermeni işgalinden kurtarıldığını duyurdu. Stratejik noktadaki Murovdağ zirvesi de alındı.

550 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ MÜHİMMAT DEPOLARI İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı süren çatışmaların bilançosunu açıkladı. Ermenilerin ağır kayıplar yaşadığını duyurdu. Ermenistan'ın kayıplarını halktan saklamaya çalıştığını açıklayan Bakanlık, Ermenistan ordusuna ait 22 tank, 15 uçaksavar füze sistemi ve 8 topçu bataryasının imha edildiğini söyledi. Çatışmalarda 550'den fazla Ermeni askerin öldürüldüğünü duyurdu. Ermeni ordusuna ait 3 mühimmat deposunun imha görüntülerini de paylaştı.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI LİSTE PAYLAŞTI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Talış köyü yönündeki çatışmalarda Ermeni Hava Taburu Komutanı Yarbay Lernik Babayan'ın öldürüldüğünü savundu. Öldürülen bazı Ermeni askerilerinin listesini yayınladı.

ERMENİSTAN'IN ARKASINDA HANGİ GÜÇLER VAR?

CNN TÜRK'te A'dan Z'ye programına konuk olan Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın da yaşanan sıcak gelişmeleri derinlemesine analiz etti. Caşın, "Ermenistan idare edilemeyen bir ülke konumunda ve silahlandı, ciddi bir lobi var. Bütün parasını silahlanmaya yatırdı. Elektriğini dahi Ruslar ve İran karşılıyor. Erivan, İran'ın Bakü düşmanlığından besleniyor. Ancak Ermenistan haddini aştı, sahada yanıtını aldı" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS