Esad Alman devlet televizyonuna konuştu

Video: Esad Alman devlet televizyonuna konuştu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Alman ARD televizyonuna konuştu; "Görevde ne kadar kalıp kalmayacağına başka devletler değil Suriye halkı karar verir; gitmemi isterlerse bir gün bile kalmam" dedi. Suriye lideri, muhalif savaşçılara da silahlarını bırakmaları halinde af tanıyacağını duyurdu.

Suriye'de cumartesi gününden bu yana uygulamada olan çatışmasızlık anlaşması devam ederken, Devlet Başkanı Beşar Esad Alman devlet televizyonu ARD'ye özel bir mülakat verdi.

Rusya: "Türkiye'den açılan ateşle 4 gazeteci yaralandı"

Suriye ordusunun 100'ü aşkın terörist grupla mücadele ettiğini söyleyen Beşar Esad, ülkesinde bir iç savaş yaşanmadığını olayın "teröristler, geri kalana karşı" nitelendirebileceğini ifade etti. Esad "Bir içsavaşta belirgin olan hatlar vardır, mesela etnik veya mezhebi kimlikler ve aidiyet gibi. Hükümetin kontrol ettiği bölgelerde Suriye toplumunun her katmanını görebilirsiniz. O yüzden iç savaş değil "teröristler geri kalanlara karşı" demek daha doğru" dedi.

Ateşkesi de değerlendiren Suriye lideri "teröristler anlaşmayı ilk günden ihlal etti. Biz Suriye ordusu olarak anlaşmaya şans tanımak için cevap vermekten kaçınıyoruz. Ama her şeyin bir sınırı var" diye konuştu.

Suriye savaşının sona ermesinin "kendisinin gitmesine" bağlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Esad "Suriye halkı gitmemi isterse bir gün bile kalmayacağım". dedi.

Ateşkesi "umut ışığı" olarak niteleyen Esad, muhalif savaşçılara da silahlarını bırakmaları halinde af tanıyacağını duyurdu.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS